Головна » Файли » Методичні рекомендації » Вчителям

Запобігання отруєнь дітей дикорослими грибами. Л.Остапенко, методист
14.09.2012, 12:18
Гриби - велика і поширена в природі група організмів, що налічує близько 100 тисяч видів. Вони відіграють значну роль і в житті людини.

Певна частина грибів використовується як продукт харчування, для виготовлення ліків, тощо. Значна кількість видів спричиняє шкоду сільському господарству,як збудники небезпечних хвороб польових культур, плодових, ягідних  і лісових рослин, а також тварин та людей.

                Знання грибів є справою великого практичного значення.людина одержує цінний продукт харчування, багатий на білки, вітаміни, вуглеводи, мінеральні солі, мікроелементи, жири, екстрактивні й ароматичні речовини.

                Численні види їстівних, а подекуди й неїстівних грибів відомі як джерело цінних лікарських речовин. Багато з них містять антибіотичні, деякі – онкостатичні речовини.

                Не менш важливим і необхідним є знання отруйних грибів, з яких деякі подібні до їстівних. Збирання таких грибів замість добре відомих їстівних та використання їх у їжу призводить до тяжких, часом смертельних отруєнь.

                На Україні видовий склад Їстівних грибів налічує до 500. Проте лише незначна частина широко відома населенню.

                Кількість отруйних грибів на Україні становить близько 80 видів, деякі за зовнішнім виглядом подібні до їстівних грибів. Найбільша кількість дуже небезпечних отруйних грибів належить до пластинчастих, значна кількість видів окремих родів яких отруйні і навіть смертельно отруйні ( мухомор, плютка, ентомола).

                Різні види отруйних грибів з’являються з ранньої весни і до пізньої осені, у зв’язку з чим і отруєння трапляються протягом усього вегетаційного періоду.

                Треба зазначити, що через необізнаність щодо отруйних грибів люди не завжди повязують з ними нездужання і часто вбачають у цьому іншу причину.

                Отруйні гриби залежно від складу й кількості отруйних речовин здебільшого спричиняють не дуже тяжкі , нетривалі захворювання, з яких найчастіше є розлад шлунково-кишкової діяльності, що в основному закінчується одужанням. Проте вони можуть зумовлювати й тяжкі, смертельні отруєння.

                 Слід зазначити, що наслідки отруєння грибами залежать також від віку й стану здоров’я людини, кількості спожитих грибів та споживання їх натщесерце або після іншої їжі.

                Значення наземних грибів не обмежується харчовими та лікувальними властивостями їх. Вони відіграють дуже важливу роль у житті лісу: численні види їх сприяють нормальному розвитку мікотрофних деревних і чагарникових рослин, беруть участь у процесах кругообігу речовин та підвищення родючості грунтів у лісах. Все це свідчить про величезне значення грибів і повязану з цим необхідність дуже дбайливо ставитись до їх раціонального використання та охорони.

                На Україні деякі недавно поширені види грибів стали або стають рідкісними, а окремі зникають. Це відбувається не лише внаслідок збільшення кількості відвідувачів лісу, а й у результаті того, якими засобами збирання грибів вони користуються. Необізнаний збирач вириває гриби, а не зрізає грибницю, знищуючи зачатки інших плодових тіл, розміщених біля достиглого.

                 Дуже важливим і невідкладним завданням є охорона природи, зокрема грибів – цього дару наших лісів.

                Охорона грибів у лісових угіддях є одним із найважливіших і обов’язкових завдань кожного з відвідувачів лісу, особливо збирачів їстівних грибів.

Усім відвідувачам лісу треба знати і добре пам’ятати, що не можна руйнувати і знищувати лісові неїстівні та отруйні гриби, серед яких численні види є мікоризними, що сприяють нормальному розвитку лісових деревних та чагарникових рослин.

                З метою запобігання отруєнь дітей дикорослими грибами рекомендуємо:

                -активізувати санітарно-освітню та роз’яснювальну роботу серед учнівської молоді з питань профілактики грибних отруєнь;                                                                         -в освітніх закладах організувати виставки малюнків, листівок про небезпечність вживання дикорослих грибів;

                -організувати зустрічі з медиками, екологами по наданню кваліфікованих консультацій з питань профілактики отруєнь грибами;

                -доповнити учбові програми питаннями профілактики отруєнь дикорослими грибами. Провести цикли тематичних занять, лекцій, диктантів про небезпечність вживання дикорослих грибів;

                -провести анкетування в навчальних закладах району, починаючи з 5 класу з метою вивчення рівня знань в учнів питань профілактики отруєнь грибами;

ОРІЄНТОВНА ТЕМАТИКА ЗАНЯТЬ, ЛЕКЦІЙ

                 ПРО НЕБЕЗПЕКУ ВЖИВАННЯ ДИКОРОСЛИХ ГРИБІВ

 

-Що ви знаєте про отруйні рослини й гриби.

-Як надати першу допомогу при отруєнні грибами.

- Гриби – цінний продукт харчування.

-Отруєння, що викликаються грибами.

-Характеристика місць зростання грибів.

-Екологічні особливості та врожайність найбільш поширених їстівних грибів

-Збирання та заготівля грибів.

-Охорона та відтворення грибів у лісових угіддях.

- Місцезростання і строки плодоношення найбільш поширених їстівних, умовно їстівних, неїстівних та отруйних грибів.

-Використання їстівних та умовно їстівних грибів.

-Виготовлення страв з грибів.

 

 

 

ЛІТЕРАТУРА

Зерова М.Я. Гриби. Київ „Урожай” 1984

Орлов П.І. Їстівні і ядовиті гриби. Москва „Медицина” 1965Категорія: Вчителям | Додав: Методист | Теги: Біологія, виховна робота
Переглядів: 1450 | Завантажень: 0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]