Головна » 2014 » Квітень » 1 » Є у Шевченка дата народження, дати смерті у нього нема
15:01
Є у Шевченка дата народження, дати смерті у нього нема

           «Є у Шевченка дата народження, дати смерті у нього нема», -під таким девізом пройшло районне літературно-мистецьке свято у Чутівській ЗОШ І-ІІІ ступенів, підготовлене вчителями української мови та літератури та учнями цього закладу.    Учасниками заходу були учні 8-11 класів школи, вчителі української мови та літератури шкіл району.    На сцені актової зали –портрет Т. Шевченка  у обрамленні рушників, квіти, палаюча свіча.     Звертаючись до глядачів Т.Шевченко (роль якого виконував Юрій Павленко) проголосив:
І нарешті ковтнувши свободи,
Не втішайтесь дарами в раю,
Я прошу тебе, гнаний народе,
Не проспи Україну мою!
Як ніколи актуально прозвучали ці слова поетичного звернення до  України, яка сьогодні прокладає шлях до дійсної незалежності, до єдності , до свободи.
    А далі ведучі Валерія Троніцька та Сергій Асатуров вели мову  про долю поета, перегортали сторінки його життя і творчості, сторінки історії України. У цьому їм допомагали всі учасники дійства.
    Великі поети – вічні супутники свого народу й цілого людства. Таким вірним і благородним супутником на дорогах століть став для України Тарас Шевченко.    Біль за Україну звучав у полум’яних рядках його поезій, які читались учнями зі сцени.
    У виконанні юних аматорів сцени були представлені два уривки-інсценізації з поем «Катерина» та «Наймичка». Виконавцям ролей, учням 10 класів А. Петріченко, Д.Кулик, А. Данієляну, Ю. Горобець, О.Заливчій, В. Строй, А. Микитенку, Є. Наріжній, К. Петренко, В. Бурніс, М.Кобєлєву, гучно аплодували  глядачі – учні та педагоги.    Весь час демонструвались слайди  прекрасної презентації. Добре був продуманий  музичний супровід.  
    Виступи дітей підкреслювали, що Шевченко – це наша душа, наша мудрість, наша сила. Які б нещастя і муки не звалювались на долю нашого народу, він вистоїть, якщо  з нами Тарас Шевченко, його заповіт.
    Минуло 200 полум’яних років,
    Вкраїна піднялася із колін.
    І знов реве та стогне Дніпр широкий,
    Горами хвилю підіймає він.
    А ти, Кобзарю, як і завжди з нами,
    Народ ти знову кличеш до борні
    Зі злиднями, неправдою, панами,
    Слова твої звучать вогненні, осяйні:
        Борітеся – поборете!
        Вам Бог помагає.
        За вас правда, за вас слава
        І воля святая !

    Апофеозом дійства стало прослуховування хорового виконання (у запису) пісні на слова Т.Шевченка «Реве та стогне Дніпр широкий».
    Усі слухали пісню стоячи і підспівували.По тому всі приязно вітали  Герасименко Надію Михайлівну, учителя української мови та літератури Шедієвської ЗОШ І-ІІ ступнів Новосанжар-ського району, яка поділилася з присутніми досвідом дослідження однієї із сторінок життя Т.Шевченка – перебування поета на Полтавщині, зокрема в селі Шедієвому. Повідомлення Надії Михайлівни стосувалося багатьох подій, пов’язаних із іменем Тараса Шевченка та Полтавщиною, Приорільським селом Шедієвим, яке стало за 30 років  для корінної львів’янки рідним, з тим, як проводиться пошукова робота у школі, які заходи здійснюються по увічненні пам’яті Кобзаря.

Десь тут, на цій горі, колись стояв Тарас,
Вмостивши на моріг, старий мольберт-триногу,
І малював цей діл – ген ту сільську дорогу.
Широкі ті луги що манять звабно й нас.

Яка - немов Едем! – прекрасна ця долина
Немов з картиноньки – казковий цей Лиман!
За ним видніється крізь марево й туман –
Увесь Полтавський край, а далі – вся Вкраїна…

Тарас десь тут! І ми й дихнути боїмося,
Чекаючи що він нам явиться ось-ось…
                                (18 серпня 2004 р. Нью-Йорк С. Ткаченко)

    Надія Михайлівна розповіла про старожилів, які зберегли у своїй пам’яті спогади про поета, про улюблені місця Шевченка в селі, про його зустрічі з місцевими жителями, про діяльність юних пошуковців, про знахідки і зустрічі з цікавими людьми, якими рясніє робота вчительки та багатьох поколінь її вихованців.

    Ще однією цікавинкою  семінару стали виступи вчителів з виразним читанням творів Тараса Шевченка. Тим самим ми   підтримали проект, започаткований Полтавською ТРК «Лтава» «Читаємо Шевченка». Усі учасники зустрічі  прочитали поезії Т.Шевченка, вивчення яких не передбачено шкільною програмою.    Кожне читання було особливим, наповненим неповторною енергією Шевченкової поезії.
О. К. Гекова (Артемівська ЗОШ І-ІІІ ст.) прочитала вірш «Доля», В. М.Сегеда (Таверівська ЗОШ І-ІІ ст.) – вірш «І знов нічого не привезла пошта з України» і виконала пісню на слова Т.Шевченка «Утоптала стежечку».Т.А. Пальчик (Новокочубеївська ЗОШ І-ІІІ ст.) знайшла цікавий презентаційний матеріал до поетичної мініатюри Т.Шевченка «На Великдень на соломі» і під передзвін Великодних дзвонів прочитала цю поезію на аудиторію.       Зі змістом послання Т.Шевченка «Н. Маркевичу» і презентацією до нього познайомила присутніх молодий вчитель В.М.Піддяча (Іскрівська ЗОШ І-ІІ ст.)    Звернули на себе увагу твори Кобзаря у виконанні Л.М.Новицької (Кочубеївська ЗОШ І-ІІІ ст.), Л.М.Пуглій  (Войнівська ЗОШ І-ІІІ ст.), Л.А.Горбатенко (Водянська ЗОШ І-ІІ ст.), С.М.Кравченко (Смородщинська ЗОШ І-ІІ ст.), С.А. Дерев’янко (Чапаєвська ЗОШ І-ІІІ ст.), Н.І.Бикової (Гряківська ЗОШ І-ІІІ ст.), В.С.Мосійчук (Василівська ЗОШ І-ІІІ ст.).
    Шлях до будь-якого поета у кожного свій… Він прокладається людино з любові й нелюбові до поезії, буває передбачуваним, буває таким, що відкривається раптово. Так само кожен із нас іде до поезії Т. Шевченка, який давно став для українців Кобзарем, Пророком, Борцем. Читаючи його твори, переглядаючи картини, ми відкриваємо для себе поета як людину. З усіма плюсами і мінусами. Він, як і кожен із нас, йшов нелегким полем свого життя, долав численні перешкоди, багато бачив і переживав. Постійно вчився. Шукав себе, свій шлях, свою долю. Свої почуття і переживання, надії і сподівання, віру і любов виливав у поетичних творах. Щиро любив Україну, вболівав за її долю, мріяв побачити її вільною, оновленою:
                              І на оновленій землі
                              Врага не буде, супостата,
                             А буде син, і буде мати,
                              І будуть люди на землі!
            
    Раїса Артеменко, методист  Чутівського районного методичного кабінету

 

                    

 

Переглядів: 353 | Додав: Методист